sobota, 21 września 2013

Po drugie: pieluchy z materiału

Historia pieluszek

W dalszej przeszłości pieluchy nadające się do prania i kolejnego użycia to była norma. Jak wtedy wyglądały? Otóż były niczym innym, jak kawałkiem tkaniny, która akurat była pod ręką, umieszczonym między nóżkami dziecka. Mocowało się taką pieluszkę zazwyczaj…. drugą pieluchą zawiązywaną w bezpieczny sposób. Początkowo nie było zbyt dużego wyboru w materiałach. W ciągu XX wieku do głosu zaczęły dochodzić pieluszki tetrowe lub flanelowe. Aby zabezpieczyć ubranka dziecka przed przemoczeniem, na taką pieluchę z materiału zakładano często majteczki z ceraty.

Takie pieluchy były zalecane przez ortopedów do tzw. pieluchowania dziecka, które miało podejrzenie zwichnięcia stawu biodrowego. Pieluszka była w tym celu złożona szeroko, dzięki czemu rozstaw nóżek pozostawał dość duży.

Współczesna pieluszka wielorazowa


W dzisiejszych pieluszkach wielorazowych jako wkład chłonny ciągle jeszcze bywa stosowana tetra. Coraz popularniejsze są też nieco droższe, ale bardziej chłonne tkaniny z włókien bambusa, konopi czy też innych roślin, jak również mikrofibra. Zewnętrzną warstwę pieluch, zabezpieczającą przed zawilgoceniem dziecięcego ubranka, stanowi współcześnie najczęściej poliester laminowany poliuretan (tzw. PUL) albo wełna. Często takiego rodzaju pieluszki są też wyposażone w warstwę odprowadzającą wilgoć od pupy dziecka, a wykonaną zazwyczaj z polaru lub mikropolaru. Jak zatem widać, ciągle jeszcze popularnym pieluchom jednorazowym zaczynają wyrastać poważni konkurenci. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz