wtorek, 3 września 2013

Po pierwsze: chusty do noszenia dzieci

To modny ostatnio i ciekawy sposób rozwijania bliskości rodzica i niemowlaka. Nic dziwnego, że chusta do noszenia dziecka coraz częściej pojawia się jako składnik wyprawki dla dziecka. Warto więc przyjrzeć się nieco temu produktowi. 



Chusty do noszenia dziecka - historia

Mają już całkiem długą historię, choć dokładna data ich "wprowadzenia na rynek" jest nie do końca znana. Z całą pewnością chusty do noszenia dzieci ewoluowały na przestrzeni dziejów. 


Dorota Żołądź-Strzelczyk w książce “Dziecko w dawnej Polsce” podaje, że w dawnej Polsce korzystano głównie z różnego rodzaju nosideł. Nosiły one różne różne nazwy. W zależności od czasu i regionu, były to: hacki, chajtki, chycki, szmaty, płachty lub po prostu.... chusty. Dzieci noszone tak były przeważnie przez kobiety lub starsze rodzeństwo. Przypuszczać można, że  ludność osiadła korzystała z nosideł wtedy, gdy było konieczne dłuższe wyjście lub podróż wraz z dzieckiem. Ludność wędrująca (np. Romowie) z kolei używała ich częściej i dłużej . W sytuacji krytycznej - na przykład podczas nagłej ucieczki z domu w czasie wojny - jako chusta mógł być wykorzystany nawet kilim ze ściany czy też kapa z łóżka. Zazwyczaj stosowano chusty wykonane z płótna lub z wełny, co zapewne też było zależne od pory roku i warunków atmosferycznych. Chusty polskie były kolorowe, czasem też z frędzlami. Kolorystyka ich - podobnie jak w przypadku strojów - zależała od regionu Polski.
(Zdjęcie zapożyczone z serwisu decoraliki.pl )


Zalety chust do noszenia dzieci

Jest ich całkiem sporo. Najważniejsze to:
- wspomaganie rozwoju więzi;
- szybszy rozwój emocjonalny dzięki bliskości i poczuciu bezpieczeństwa;
- stymulacja błędnika dzięki kołysaniu i bujaniu;
- dla dziecka - możliwość lepszej perspektywy widzenia i "uczestniczenia" w codziennych czynnościach;
- dla rodzica - wolne (obie!!) ręce :-)


Gdzie je dostać?

Są coraz powszechniejsze. Polecamy dobre sklepy dla dzieci - szczególnie te z asortymentem "eko". Chusty bowiem jawią się ostatnimi laty jako wyróżnik świadomego rodzicielstwa, przyjaznego naturze. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz